Ukoliko želimo da počastimo sebe nečim zdravim i osvežavajućim, šoljica čaja je uvek pravi izbor. Zimi će nas ugrejati, leti rashladiti, a pored toga uticaće pozitivno na naše psihofizičko stanje.
Pre nego što se opredelimo…..
Poreklo i vrste čaja
Čaj vodi poreklo iz Azije. U Kini se uzgaja nekoliko hiljada godina, dok se mnogo kasnije rasprostranio i u ostale delove sveta. Prvi čaj u Evropu donose Holanđani početkom 17. veka.
Postoje dve osnovne grupe čaja:
- Čaj koji se dobija od biljke čaj (Camellia sinensis)
- Čajevi koji se dobijaju od različitih delova lekovitog bilja (korena, lista, cveta, semena, ploda…)
Camellia sinensis je biljka od koje nastaju svi pravi čajevi. Otkrivena je oko 2700 godina p.n.e. u Kini. Žbunasta je a za pravljenje čaja koriste se listovi i pupoljci. Da bi uzgajanje bilo uspešno, neophodno je budu zadovoljeni određeni klimatski uslovi – tačno određena količina sunca i kiše. Najzanimljivija i svakako najznačajnija karakteristika ove biljke je činjenica da sadrži kofein, mada u znatno nižem procentu nego kafa. Taj procenat zavisi od vrste čaja, kvaliteta lista, načina obrade i pripreme. Kofein prisutan u čaju naziva se tein. Zbog ove osobenosti pravi čajevi se najčešće koriste kao stimulativno i umirujuće sredstvo, dok se ostali biljni čajevi koriste u lekovite svrhe.
Vrste čaja koje se dobijaju od istoimene biljke su:
- Crni čaj
- Zeleni čaj
- Oolong (ulong) čaj – predstavlja mešavinu crnog i zelenog

Crni čaj
Crni čaj nosi ovaj naziv zbog svoje izrazito tamne boje koja potiče od potpune oksidacije i fermentacije. Najzastupljeniji je u Engleskoj, Turskoj, Americi i Rusiji. Najpoznatiji su English Breakfast i Earl Grey. English Breakfast predstavlja mešavinu više vrsta crnog čaja i veoma je jak, pa se najčešće konzumira uz dodatak mleka. Earl Grey je crni kineski čaj kome je dodat bergamot i konzumira se bez ikakvih dodataka.
Kofein u crnom, i ostalim vrstama pravog čaja, utiče na bolju koncentraciju, pa se uz njegovu pomoć bolje pamti, uči i komunicira, dok se osećaj umora i pospanosti znatno smanjuje ili potpuno eliminiše. Pozitivno utiče i na rad mišića i reflekse. Osobe koje svakondevno konzumiraju barem jednu šoljicu ovog čaja izloženi su duplo manjem riziku da obole od koronarnih bolesti jer antioksidansi i flavonoidi koje sadrži povećavaju elastičnost krvnih sudova, snižavaju nivo lošeg holesterola i smanjuju rizik od stvaranja krvnih ugrušaka. Takođe, redovno konzumiranje smanjuje rizik od demencije za čak 60%.
Zeleni čaj
Kao što mu samo ime kaže, zeleni čaj je zlatnozelene boje i nije oksidisan. Po procentu kofeina znatno je je slabiji od crnog i veoma je prijatnog ukusa. Najpoznatiji zeleni čaj nastaje tako što se između stabala čajevca sadi jasmin, pa njegovi listovi vremenom upijaju eterična ulja jasmina i na taj način poprimaju njegov miris i aromu. Posebno interesantan je Gunpowder (barut) zbog veoma jakog i intenzivnog ukusa a naziv je dobio jer se listići uvijaju u loptice.
Poslednjih godina posebno je popularan matcha – zeleni čaj samleven u fini prah koji se, pored pravljenja napitaka, koristi i kao sastojak mnogih jela.
Konzumiranje zelenog čaja pozitivno će uticati na zdravlje jer ima antikancerogeno dejstvo, sprečava razvoj srčanih oboljenja, snižava holesterol ali povećava pritisak. Konzumirajte ga ukoliko želite da regluišete telesnu težinu jer ubrzava metabolizam i sagoreva masti. Koristi se kod virusnih i bakterijskih infekcija, kao i za dezinfekciju usne duplje.
Lapsang souchong predstavlja kineski dimljeni čaj i postoji i u varijanti crnog, i u varijanti zelenog. Nastaje sušenjem listića na dimu borovih iglica što čini da ima unikatnu i lako prepoznatljivu aromu.
Beli čaj je podvrsta zelenog i spada među najskuplje i najzdravije čajeve na svetu. Naziv beli je dobio jer se pravi od mladih listića koji su još uvek prekriveni belim ili srebrnkastim dlačicama. Smatra se prvom vrstom čaja jer se najmanje obrađuje – samo se suši.
Sadrži tanine, fluoride i flavonoide koji neutrališu štetno dejstvo slobodnih radikala i na taj način smanjuju rizik od mnogih teških bolesti. Zahvaljujući visokom sadržaju antioksidanasa smanjuje rizik od prevremenog starenja i štiti od UV zračenja. Eliminiše simptome dijabetesa, snižava holesterol, ubrzava metabolizam i poboljšava oralno zdravlje.
Ulong (oolong) čaj
Sama reč ulong znači crni zmaj i ova vrsta čaja je nešto između crnog i zelenog. Procenat kofeina je manji nego kod crnog, a veći nego kod zelenog. Glavna specifičnost ulonga je što listići samo delimično prolaze kroz proces fermentacije. Stepen oksidacije može biti između 10 i 99%, što određuje boju, ukus i izgled čaja. Priprema se tako što se prelije vrućom, ali ne kipućom vodom i dugo se natapa. Najpoznatiji ulong čajevi su cejlonski i oni su ujedno najlepši jer su veoma šareni. Prijatnog su ukusa i imaju lepu voćnu i cvetnu aromu.
Ulong čaj sadrži fluoride, flavanoide, polifenole i antioksidanse te je odličan izbor ako želite da detoksikujete organizam i izborite se sa stresom na prirodan način. Održava zdravlje srca, dobar je saveznik u borbi protiv dijabetesa tipa 2, jača strukturu kostiju i sprečava osteoporozu. Zbog kofeina koji sadrži poboljšava mentalne performanse i održava budnost.
Biljni čajevi
Pod pojmom biljni čajevi podrazumevamo sve one koji se ne prave od biljke čajevac, već od različitog lekovitog bilja, cveća, voća… Samim tim ova kategorija je veoma široka. Važno je istaći da ovi čajevi ne sadrže kofein i vekovima pomažu u tretiranju mnogih zdravstvenih tegoba i oboljenja. Gotovo da ne postoji zdravstveni problem koji se ne može ublažiti ili čak u potpunosti rešiti konzumiranjem određene vrste čaja. Veliku ponudu prirodnih i organiskih čajeva možete pronaći u našoj prodavnici, a u daljem tekstu ćemo izdvojiti najpoznatije i najzastupljenije vrste i objasniti u kojim situacijama ih je najbolje koristiti.
Čaj od kamilice
Kamilica je verovatno najpoznatiji i najomiljeniji biljni čaj, kako zbog svojih lekovitih svojstava, tako zbog blagog, slatkastog voćnog ukusa. Deluje kao slab sedativ pa se koristi za opuštanje, smirenje, lečenje nesanice, nervoze i depresije. Efikasna je i u borbi protiv kašlja i pozitivno utiče na rad organa za varenje. Izražena antimikrobna svojstva dovela su do toga da se koristi za ispiranje rana, promena na koži poput ekcema i čireva, inficiranih i upaljenih očiju…Preporučena dnevna doza je dve do tri šolje čaja dnevno, a najbolje vreme za konzumiranje je oko jedan sat pre spavanja.
Kamilica je pronašla primenu i u kozmetici, pa je sastojak mnogih krema, melema, losiona i šampona koji utiču na poboljšanje kvaliteta kože i kose.

Čaj od nane
Nana je poznata po svom blagotvornom dejstvu na celokupan digestivni trakt. Pomaže kod poremećaja varenja, smiruje nadražena creva i smanjuje količinu gasova u njima, pogotovo ako se kombinuje sa kimom. Takođe, nana sprečava mučnine izazvane vožnjom kolima, brodom ili avionom.
Jača imuni sistem jer sadrži viramine B grupe, kalijum i kalcijum a njen karakterističan miris i ukus ublažavaju stres. Efikasan je lek protv peruti – ispirajte kosu čajem od nane nakon svakog pranja i zauvek se rešite ove ružne pojave.
Čaj od matičnjaka
Matičnjak je najpoznatiji prirodni sedativ. Koristi se za smirenje, opuštanje, za lečenje nervoze, nesanice, depresije, migrene i svih poremećaja koji prate ova stanja. Pored toga, ima izražena antimikrobna svojstva, pa je efikasan u borbi protiv virusa i bakterija.
Ono što je manje poznato jeste da matičnjak jača moždane funkcije, poboljšava memoriju i koncentraciju i leči sindrom hroničnog umora. Treba biti oprezan i izbegavati konzumiranje ovog čaja ukoliko ste pod terapijom i koristite antidepresive ili druge slične lekove.
Čaj od aronije
Ovo bobičasto voće nadaleko je čuveno po svojim brojnim pozitivnim efektima na ljudski organizam. Obiluje vitaminima i mineralima pa jača imunitet, štiti od virusnih i bakterijskih infekcija, usporava proces starenja, štiti od pojave demencije i ateroskleroze, poboljšava cirkulaciju…Takođe, korisna je kod upale žučne kese i žučnih kanala, poboljšava rad jetre i čisti je od masnoće. Posebno se preporučuje osobama koje se izlažu zračenju jer aronija vezuje radioaktivne elemente i teške metale i omogućava njihovo lakše eliminisanje iz organizma.

Čaj od brusnice
Kada se pomene lečenje urinarnih infekcija i tegoba prvo što nam pada na pamat i za čim posežemo jeste čaj od brusnice. Zbog svog izraženog antibakterijskog dejstva pouzdan je saveznik sa dosadnom i upornom E. Coli. Iako je uobičajeno da se čaj priprema od ploda, malo je poznato da čaj pripremljen od lista ima još jače antibakterijsko dejstvo.
Čaj od celera
Sadržaj natrijuma i kalijuma u celeru je veoma visok, pa je delotvoran ukoliko želite da eliminišete štetne materije iz bubrega i debelog creva. Ukoliko želite da se rešite viška kilograma, pijte ga svakodnevno jer smanjuje apetit, pospešuje izbacivanje viška tečnosti iz organizma i razbija celulit, posebno u kombinaciji sa kukuruznim svilom, zelenim čajem i žalfijom.
Pozitivno utiče na nervni sistem jer smanjuje napetost i opušta mišiće. Pored čaja, možete konzumirati i sok od celera, koji je veoma popularan poslednjih godina.
Čaj od peršuna
Bogat vitaminima i mineralima, odličan je izbor ako želite da očistite organizam od nagomilanih štetnih materija. Izuzetno je jak diuretik, smanjuje nivo lošeg holesterola i snižava pritisak. Zbog gvožđa koje sadrži pomaže u lečenju anemije. Otklanja digestivne probleme poput grčeva, nadutosti i lošeg zadaha. Preporučuje se dojiljama jer pospešuje lučenje mleka.
Čaj od valerijane
Valerijana je čuveni prirodni lek koji se koristi za produženje i poboljšanje kvaliteta sna. Leči insomniu i nervozu i sve propratne simptome koje ova stanja mogu da izazovu – stomačne grčeve, mučninu, dijareju, visok krvni pritisak… Važno je naglasiti da valerijana ne stvara zavisnost i neće vas učiniti pospanim i tromim tokom dana.
Osobe koje piju antidepresive ne smeju da konzumiraju ovaj čaj jer može da pojača njihovo dejstvo. Takođe se ne preporučuje deci mlađoj od 3 godine, trudnicama i dojiljama.
Čaj od hibiskusa
Ovaj čaj je među omiljenima zbog svog slatkastog ukusa i cvetne arome. Pored toga što je izuzetno lep, obiluje vitaminom C, mineralima i antioksidansima, te će redovnim konzumiranjem ojačati vaš imuni sistem, ubrzati metabolizam i podstaći postepen i zdrav gubitak kilograma. Ukoliko vodite bitku sa kandidom, hibiskus može da se koristi kao zamena za sirće.
Ne preporučuje se trudnicama, a osobe koje su pod hormonskom terapijom ili koriste kontraceptivne pilule trebalo bi da se posavetuju sa lekarom ukoliko planiraju da piju ovu vrstu čaja u značajnijim količinama.

Čaj od đumbira
Đumbir je bogat vitaminima B6 i C, kalijumom i magnezijumom ali uprkos tome treba ga konzumirati umereno jer prekomerna količina može da dovede do iritacije usne duplje, izazove probleme sa varenjem, nadimanje, gorušicu… Odličan je antioksidans, antiseptik i analgetik, a ima i antikoagulativno dejstvo. Koristi se kao prirodan i efikasan lek protiv prehlade i gripa, kašlja i raznih upala.
Ukoliko želite da se rešite viška kilograma ili ste na dijeti, treba da znate da otvara apetit. Leči i glavobolju, migrenu a njegov miris smiruje, opušta i popravlja raspoloženje. Ublažava jutarnje mučnine u trudnoći.
Čaj od jagorčevine
Najpoznatiji prirodni lek u borbi sa produktivnim kašljem i bronhitisom. Ukoliko se kombinuje sa timijanom, majčinom dušicom ili kimom njegova efikasnost biće još veća. Pored čaja, preporučuje se upotreba sirupa od jagorčevine.
Čaj od kantariona
Kantarion se koristi kao blagi sedativ i analgetik. Takođe, ima izraženo protivupalno dejstvo i regeneriše oštećena tkiva – brzo zaceljuje oštećenu kožu i sluzokožu, pa se koristi i kao deo terapije u lečenju hemoroida.

Čaj od koprive
Kopriva je biljka bogata magnezijumom, kalcijumom, gvožđem, vitaminima A, C, B2, B5 i najefikasnija je u borbi sa anemijom. Čaj se konzumira tri puta dnevno, pre glavnih obroka, nezaslađen. Ublažava simptome sezonskih alergija i alergijskog rinitisa. Detoksikuje organizam, leči upalne procese, štiti prostatu i urinarni trakt. Dobar je saveznik u borbi sa artritisom, reumom i osteporozom.
Kopriva je našla primenu i u kozmetičkoj industriji, pa je sastojak mnogih šampona i balzama. Ukoliko isperete kosu čajem od koprive ona će biti sjajna, svilenkasta i regenerisana.
Čaj od kukuruzne svile
Čaj od kukuruzne svile može da se konzumira samostalno, mada je često deo čajnih mešavina za mršavljenje i izbacivanje viška tečnosti iz organizma, zbog svog izraženog diuretičkog dejstva. Pomaže pri lečenju urinarnih infekcija, cistitisa i rastvaranja kamena u bubregu. Neophodno je naglasiti da kukuruzna svila utiče na zgrušavanje krvi, pa se ne preporučuje osobama koje su pod antikoagulativnom terapijom.
Čaj od lipe
Čaj od lipe poznat je po tome što izaziva znojenje i na taj način snižava telesnu temperaturu i leči groznicu, prehladu i grip. Smiruje kašalj tako što oblaže i štiti sluznicu disajnih puteva. Potrebno ga je konzumirati što toplijeg, tri puta dnevno.
Pored toga, stimuliše apetit a pozitivno utiče i na nervni sistem – smanjuje napetost i anksioznost. Večernja kupka napravljena od cveta lipe će vas umiriti i otkloniti nesanicu.
Čaj od majčine dušice
Majčina dušica leči suvi i produktivni kašalj, kao i bronhitis. Njena lekovita svojstva biće još izraženija ukoliko se kombinuje sa timijanom, kada je odlična za inhalacije. Pored pravljenja čaja, majčina dušica se upotrebaljava i kao začin u mnogim svetskim kuhinjama.

Čaj od šipka
Malo je poznato da šipak sadrži više vitamina C nego većina citusa, a najvažnija činjenica je da se vitamin ne gubi prilikom termičke obrade. Pored toga, sadrži i vitamine A, B, E, K i pektin, pa provereno jača imuni sistem, eliminiše višak tečnosti i štetnih materija iz organizma, reguliše varenje i odličan je izbor za dijabetičare jer gotovo da ne sadrži šećer.
Čaj od uve
Uva se najčešće korisiti kao antiseptik za lečenje urinarnih infekcija, upale bešike i mokraćnih kanala, problema vezanih za pokretanje kamena ili peska u bubregu ali i za ublažavanje simptoma uvećane prostate i dijabetesa. Da bi delovala još uspešnije neophodno ju je pomešati sa kukuruznom svilom, peršunom ili maslačkom. Konzumira se 3 puta dnevno, nezaslađen, maksimalno 2 nedelje. Ako se pretera sa upotrebom može da izazove blagu iritaciju želuca.
Čaj od artičoke
Koristi se za poboljšanje opšteg stanja organizma jer jača imunitet i efikasno se bori protiv različitih vrsta infekcija. Sadrži veoma visok procenat ugljenih hidrata, proteina i antioksidanasa. Snižava holesterol, čisti jetru, pospešuje izmokravanje, a redovnim konzumiranjem pomaže u održavanju tonusa mišića, reguliše nivo šećera u krvi i deluje kao preventiva za nastanak ateroskleroze.
Čaj od belog sleza
Beli slez sadrži biljnu sluz koja oblaže i štiti sluzokožu disajnih puteva i zbog toga uspešno smiruje kašalj, bol u grlu a takođe štiti i organe za varenje. U kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama pomaže u lečenju upale mokraćnih puteva. Pruža osećaj sitosti i samim tim pospešuje gubitak kilograma. Ne preporučuje se trudnicama, dojiljama, osobama koje pate od dijabetesa i određenih bolesti jetre.
Čaj od lista kupine
Čaj od lista kupine efikasno smiruje iziritiranu crevnu sluzokožu i zaustavlja dijareju. Koristi se i za ispiranje usne duplje. Stimuliše lučenje insulina pa blago deluje na sniženje nivoa šećera u krvi.

Čaj od hajdučke trave
Hajdučka trava je odličan izbor ukoliko imate probleme sa digestivnim traktom kao što su loše varenje, nadimanje, grčevi i gasovi u crevima, gorušica… Pojačava apetiti i reguliše lučenje žuči. Normalizuje lošu cirkulaciju a pomaže i kod groznice, prehlade i gripa jer izaziva i pospešuje znojenje. Takođe, redovnom upotrebom može da reguliše menstrualni ciklus i vrati ga u normalu.
Čaj od korena maslačka
Čaj od korena maslačka je karakterističan po svom izrazito gorkom ukusu koji otvara apetit i podstiče lučenje žuči. Odličan je diuretik, podstiče razlaganje masnih naslaga pa je dobar izbor ukoliko želite da se rešite viška kilograma i upornog celulita. Bogat je vitaminima A, B, C, D, gvožđem, magnezijumom, bakrom i kalcijumom. Pomaže u lečenju mišićnog reumatizma i virusnog hepatitisa.
Čaj od timijana
Timijan je jak prirodan antioksidans i bogat je vitaminima A, C, E i K. Pored toga što čisti organizam, njegovi aktivni sastojci pomažu pri lečenju prehlade, kašlja, bronhitisa, astme, bolnog grla i različitih oralnih infekcija. Sadrži eterično ulje timol za koji se veruje da usporava proces starenja moždanih ćelija, a povezuje se i sa prevencijom Alchajmerove bolesti. Pored toga što se koristi kao čaj, timijan je i začin koji je zastupljen u kuhinjama širom sveta.
Čaj od slatkog pelina
Slatki pelin je poznat je po svom antikancerogenom dejstvu, a posebno je efikasan udružen sa gvožđem. Spekar dejstva mu je zaista širok – uništava parazite, viruse i bakterije,pomaže pri lečenju tuberkuloze, dizenterije, lupusa, psorijaze, groznice i opstipacije. Ranije je korišćen i kao lek protiv malarije.
Treba biti oprezan jer može da izazove alergijske reakcije, najčešće kod ljudi kod kojih je već utvrđena alergija na ambroziju, maslačak i neven. Ne preporučuje se ljudima koji boluju od dijabetesa.

Čaj od kima
Kim sadrži eterična ulja, smole, sluz, celulozu, šećere, belančevine i tanin, kao i velike količine vitamina A, kalijuma i kalcijuma. Zahvaljujući svim navedenim sastojcima čaj od kima pomaže prilikom lečenja veoma širokog spektra zdravstvenih tegoba i mogu da ga konzumiraju odrasli, deca, pa čak i bebe.
Reguliše rad creva i celokupnog digestivnog trakta, ima diuretičko dejstvo, smanjuje rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti i jača imuni sistem. Uspešno leči kašalj, prehladu i grip. Sme da se konzumira u trudnoći a preporučuje se i dojiljama jer može uticati na povećanje količine mleka.
Čaj od origana
Pored toga što je glavni začin u zemljama Mediterana, origano ima i brojna lekovita svojstva. Prirodni je izvor gvožđa, vitamina A, C i K, mangana, kalcijuma i omega 3 masnih kiselina. Izraženo antibakterijsko i antiinflamatorno dejstvo čine ga efikasnim u borbi protiv prehlade, gripa, kašlja i edema, a koristi se i u borbi sa kandidom. Visok sadržaj vlakana pruža osećaj sitosti pa pomaže ukoliko želite da smanjite telesnu težinu. Topla kupka od listova origana će vas opustiti i obezbediti miran san nakon napornog dana.
Iako većina čajeva dolazi sa uputstvom za upotrebu, ono nije uvek dovoljno precizno. Da bismo iz svakog čaja izvukli maksimum, potrebno je da znate koja su to tri parametra od izuzetne važnosti za pripremu čaja.
Prva važna stvar ja tačan odnos količine vode i količine čaja. Drugi parametar je postizanje odgovarajuće temperature vode, a treći vreme koje treba da protekne pre nego što čaj bude spreman za konzumiranje. Ova tri parametra variraju u zavisnosti od vrste čaja koji želimo da pripremimo. S toga su oni podeljeni u tri velike kategorije – infuzi, dekokti i macerati.
Kako pripremiti čaj?
- Infuzi se pripremaju na klasičan način – sušeno bilje se preliva kipućom vodom, posuda se poklopi i sačeka se određeni vremenski period, najčešće 5 – 10 minuta. Čaj se potom procedi i konzumira svež, jer su materije koje infuzi oslobađaju često podložne raspadanju u vodi. Na ovaj način se priprema čaj od mekanih delova biljaka kao što su listovi i cvetovi, ali moguće je korisiti i tvrđe delove poput korena. Neki od najpoznatijih infuza su kamilica, nana, matičnjak, žalfija…
- Dekokti se pripremaju kuvanjem biljke u ključaloj vodi, a vreme kuvanja je uglavnom od 5 do 15 minuta. Na ovaj način pripremaju se tvrdi biljni delovi poput korena i kore, ali i meki delovi koji zahtevaju agresivniji tretman kako si bi se oslobodile lekovite supstance. Najpoznatiji dekokti su šipak i jagorčevina.
- Macerati se potapaju u mlaku vodu i ostavljaju da odstoje od 30 minuta do 2 sata i ovo je uobičajen način pripreme čaja od biljaka koje sadrže materije koje se lako rastvaraju u vodi, a visoka temperatura bi im naškodila. Najpoznatiji macerat je beli slez jer sadrži sluzi koje se brzo otapaju u vodi a raspadaju na povišenoj temperaturi. Ovaj način pripreme bio je daleko zastupljeniji ranije, dok se danas smatra da nije dovoljno bezbedan zbog mogućeg razvoja bakterija i plesni u mlakoj vodi.
Kako čuvati čaj?
Veoma je važno da se čajevi pravilno čuvaju i skladište i da se upotrebe u predviđenom roku. Potrebno je da ih držite na suvom i tamnom mestu, daleko od izvora toplote, vlage ili direktne sunčeve svetlosti. Nakon otvaranja originalnog pakovanja najbolje je premestiti ga u aluminijsumsku posudu koja može čvrsto da se zatvori, po mogućstvu hermetički. Posudu možete držati i u frižideru, ali nije neophodno.
Svaki čaj mora da ima jasno izražen, svež miris prilikom otvaranja i odgovarajući ukus i aromu nakon pripreme. Ukoliko sumnjate da čaj nije bio pravilno skladišten ili da je predugo stajao velike su šanse da je i dalje u potpunosti bezbedan za upotrebu, ali da su mu lekovita svojstva značajno umanjena.
Da li čaj sme da se podgreva?
Čaj ne bi trebalo podgrevati jer će se njegov ukus, miris i boja značajno promeniti ukoliko dugo stoji. Zbog materija koje se oslobađaju u vodi velike su šanse da će postati gorak. Posebno je rizično podgrevati ga ukoliko ste u njega dodali mleko. Ako ste čaj skuvali i na njega zaboravili, mnogo bolja opcija je potpuno ga ohladiti u frižideru ili dodati u njega kocku leda, nego ga ponovo zagrevati.
Imajte u vidu da je čaj koji je odstojao nekoliko sati ipak bolje prosuti i pripremiti novi, pogotovo ako se radi o zelenom ili belom čaju.
Kada je najbolje konzumirati čaj?
Čaj je napitak koji treba konzumirati svakodnevno, ne samo kada smo bolesni i imamo neki zdravstveni problem. Sasvim je sigurno da ćete pronaći neku vrstu koja vam se dopada, a ukus svakako može da se poboljša dodavanjem mleka, ruma, limuna, vanile ili nekog zaslađivača poput šećera ili meda.
Ako ga pijete ujutru razbudiće vas, razbistriti misli, podstaći kreativnost i volju za radom. Čaj u podne opušta, čisti organizam i olakšava varenje. Pored toga, odličan je izgovor za kratak predah od obaveza i druženje. Uveče ga pijte kako biste se opustili, umirili i uspavali. Zimi nas greje i daje dodatnu energiju, leti osvežava i hidrira organizam. Ukoliko nemate naviku ispijanja čaja, pravo vreme je da to odmah promenite i učinite nešto dobro za sebe!